SP1KSR

W dniach 4-8.03.2015 (środa-niedziela) odbędą się ogólnopolskie ćwiczenia łączności kryzysowej ŚNIEŻYCA 2015. W dniach 4-6.03.2015 (środa-piątek) przewidziane jest przekazywanie stacjom sztabowym amatorskich sieci ratunkowych dynamicznych informacji koordynacyjno-organizacyjnych mających na celu osiągnięcie gotowości radiowej poszczególnych sieci w dniu 7.03.2015 (sobota, w godz. 19-21 czasu lokalnego).

Czytaj więcej: Śnieżyca 2015

 

 

SP1KSR

jest deklaracją naszej służebności w niesieniu pomocy  mieszkańcom powiatu kołobrzeskiego oraz służbom odpowiedzialnym za lokalizację i likwidację skutków różnych sytuacji kryzysowych. Misję tą uważamy to za jeden z priorytetów naszego hobby.

Głównym motywem naszego logo jest krzyż maltański – międzynarodowy symbol służb SAR. Skrót powstał z trzech słów języka angielskiego: Search and Rescue, co w swobodnym tłumaczeniu można ująć jako: znajdź i uratuj. Normalnie krzyż maltański składa się z czterech symetrycznych ramion. Nasz, zamiast górnego ramienia ma symbol radiowego masztu nadawczo-odbiorczego. Naszą misją jest zapewnienie łączności w celu niesienia pomocy osobom poszkodowanym w sytuacjach kiedy zawiodą już wszystkie inne sposoby powiadamiania. Nasze hobby polega na nawiązywaniu łączności radiowych na różne sposoby praktycznie z całym światem. Niekiedy w dość wyrafinowany sposób. Jednym z elementów tej działalności jest rozwiązywanie różnych problemów technicznych związanych z szeroko pojętą radiokomunikacją. Popularnie nazywają nas amatorami - krótkofalowcami i mało kto spoza naszego środowiska wie, że Ci amatorzy to w istocie wysoko kwalifikowani specjaliści (spece) w dziedzinie radiokomunikacji, elektroniki czy informatyki a oficjalnie nazywamy się służbą radiokomunikacyjną amatorską.

Kołobrzeska Amatorska Sieć Ratunkowa została utworzona z inicjatywy Bałtyckiego Stowarzyszenia Krótkofalowców dla zapewnienia niezależnej, zapasowej łączności radiowej w rejonie swojego działania w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof oraz innych zagrożeń i sytuacji kryzysowych wymagających podjęcia działań zapewniających przekazywanie rzetelnych informacji z terenów niedostępnych lub nieosiągalnych innych systemów telekomunikacyjnych. Operatorzy KASR dysponujący nowoczesnym sprzętem łączności oraz zapasowymi źródłami zasilania mogą przekazywać informacje o potrzebach pilnej pomocy medycznej, pożarach, zalaniach lub innych sytuacjach, które wymagają interwencji służb profesjonalnych.

Czytaj więcej: REGULAMIN KASR

W środę 26 listopada 2014 r. w Biurze Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Kołobrzegu została uruchomiona alternatywna sieć łączności w systemie ostrzegania i alarmowania mieszkańców powiatu kołobrzeskiego.

Czytaj więcej: Uruchomiony system ostrzegania i alarmowania w powiecie